AMBASÁDOR DOBRA: NEOBYČAJNÝ SECOND HAND NOSENE: ROZHOVOR S KATKOU HUTYROVOU

tím Digitálnych anjelov

SPOLU ŠÍRIME DOBRO A MYŠLIENKU, ŽE SVET BUDE TAKÝ PEKNÝ, AKÝ SI HO SAMI UROBÍME.

 

Netradičný sekáč NOSENE je okrem udržateľnosti úzko spojený aj s centrom MyMamy o.z., ktoré poskytuje pomoc ženám, obetiam násilia aj ich deťom.

Časť z celkovej sumy predaného oblečenia putovala doposiaľ práve sem. To však nie je jediná pomoc. Pravidelne sem putuje starostlivo vytriedené a vhodné oblečenie.

Prečo práve NOSENE? Chýbali ti na Slovensku sekáče, resp. sekáče s e-shopom?
NOSENE vzniklo ako alternatíva bežným second handom, aby zákazníci našli pekné oblečenie jednoduchšie a zároveň sa cítili ako v bežnej predajni.

Od začiatku si vedela, že by si zozbierané šatstvo chcela predávať online?
Myšlienka prenosu do online sveta bola pripravená od samého začiatku – hľadali sme spôsob ako tento proces vieme nastaviť tak, aby fungoval logisticky aj ekonomicky.

Koľko ľudí začínalo v projekte a koľko vás je teraz?
Začínali sme dve spolu s tromi brigádničkami, ktoré nám postupne vypomáhali. Dnes nás je priemerne 12.

Ako veľmi bolo budovanie projektu iba na tebe a ako velmi ti pomohli známosti, prípadne šťastie?
Budovanie každého projektu je o práci, pretože energia a čas investovaný do projektu sa odrazí aj na výsledkoch. Nič nie je zadarmo a samozrejme, ak má človek nejaké známosti vie to pomôcť, výsledok je však o práci za tým. Vytvorenie NOSENE je súzvukom a zhodou mnohých okolností, ktoré do seba postupne zapadali, avšak bez odhodlanosti a tvrdej práce by sa nezhmotnilo do podoby akú má dnes.

Na čo si v rámci tohto projektu najviac hrdá?
Som hrdá na všetko, čo sa nám spoločne podarilo. Každý jeden krok či už bol správny, alebo nie, posunul NOSENE tam, kde je teraz, a preto neviem konkretizovať iba jednu konkrétnu vec.

Spravila by si niečo pri budovaní brandu NOSENE inak?
Nie. Všetko je tak ako má byť. Samozrejme sú kroky, ktoré by som nezopakovala, každý sa však učí časom.

Čerpáš inšpiráciu aj zo zahraničia?
Inšpiráciu čerpám všade. Dnes, keď z dôvodu pandémie nemôžeme cestovať za hranice, tak po celý čas čerpám inšpiráciu zo svojho okolia. Baví ma pozorovať ľudí na ulici, vnímať ich pohľad na módu, objavovať architektonické stavby, postupne z toho skladať a budovať ďalej.

Prečo si myslíš, že si svoj šatník máme plniť udržateľne

Pretože už dnes máme oblečenie vyrobené na celé desaťročia dopredu. Otázka ,,Čo si dnes na seba oblečiem?” prípadne takmer každodenný problém: ,,Dnes si nemám čo obliecť” je našou rutinou. Módny priemysel zamestnáva celosvetovo státisíce ľudí a ročne produkuje 80 miliárd kusov oblečenia. Stal sa druhým najšpinavším na svete, a to len kvôli vyššie uvedeným dvom otázkam.

Oblečenie, ktoré máme, si oblečieme v priemere max. 5 krát. Vyhodíme cca 4 až 12 kilogramov oblečenia. Množstvo ďalších faktov tiež poukazuje na to, že takýto vývoj nie je udržateľný pre našu planétu. My sme tí, ktorí rozhodujú ako minú svoje peniaze, či to bude lokálna značka alebo firma, ktorá sa riadi myšlienkami urdžateľnosti a vyrába zodpovedne.

Nakupuješ si oblečenie aj v bežných obchodoch?
Oblečenie v bežných obchodoch nenakupujem. Ak stojím pred rozhodnutím, kúpiť si danú vec, pozerám sa kto a kde ju vyrobil, aké materiály obsahuje, no najmä, či ju naozaj potrebujem. Za posledných 5 rokov mám z nových vecí presne 4 kusy. Sú to nohavice, po akých som túžila viac než rok, snowboardová bunda, pretože som z druhej ruky na seba žiadnu vhodnú nenašla, pričom mi stará už doslúžila a zimné topánky. Všetko ostatné som si vyskladala v NOSENE.

Považuješ za pomoc aj to, keď niekto prinesie oblečenie, ktoré je nejakým spôsobom poškodené?
Áno aj toto je pomoc pre našu planétu – oblečenie putuje na recykláciu a vyrába sa z neho následne izolačný materiál alebo netkaná textília. Neskončí tak v komunálnom odpade, kde by sa rozkladalo desiatky až stovky rokov.

Na Slovensku je stále pre mnohých ľudí nakupovanie v sekáčoch hanba, čo by si im odkázala, aby si zmenila ich názor?
Mať oblečenie z druhej ruky nijako neznižuje status človeka. Je to ekonomickejšie ako nové oblečenie a ekologické, pretože už má za sebou pár praní, čím sa napríklad odstráni časť toxínov z farieb. Mnohokrát sa obávame nových vecí, a preto by nosené a použité veci pre nás mohli byť trošku menšou obavou. 🙂

Ďakujeme ti za rozhovor. Veľmi sa tešíme, že spoločne môžeme šíriť dobro v ešte väčšom merítku.

Spolu sme sa rozhodli vyzbierať ešte viac oblečenia, ktoré je už pre nás nepotrebné. Podporte s nami udržateľnosť a ženy z centra MyMamy o.z. a zapojte sa do našej súťaže.

Zdielaj článok
https://digitalnianjeli.sk logo
devadmin
Väčšina neziskových organizácií má stránku na Facebooku, Instagrame alebo alebo inej sociálnej sieti. Ale sociálne médiá